Warszawa – czy warto się przeprowadzić

Każdy wie, że Warszawa to stolica kraju, co samo w sobie jest już zachętą, żeby się do niej przeprowadzić. Niektórych zniechęcają wysokie koszty utrzymania. Inni wiedzą, że najłatwiej znaleźć w niej dobrą pracę. Do tego dobrze płatną. Najlepsze kancelarie prawne, firmy informatyczne, siedziby ogólnopolskich mediów. Nadal możecie mieć wątpliwości, czy warto przenieść się do Warszawy. Dlatego stworzyliśmy listę plusów i minusów w przejrzysty i czytelny sposób. Zastanówmy się, czy przeprowadzka do stolicy to dobry pomysł.

plusy życia w warszawie

Plusy życia w Warszawie

Obecnie bezrobocie w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Wystarczy jednak zerknąć na statystyki warszawskiego urzędu statystycznego, żeby zobrazować sobie, jak łatwo znaleźć pracę w Warszawie. Przyjrzyjmy się, co mówią dane. W styczniu stopa bezrobocia dla województwa mazowieckiego wyniosła 4,6%. W stolicy wynosiła ona zaledwie 1,3%. Pracy w stolicy jest pod dostatkiem.

 1. Koszty życia w Warszawie są oczywiście wysokie. Jednak jest też druga stopa medalu. Rzecz w tym, że im wyższe zarobki, tym wyższe koszty życia. W przeciętnym mieście pensje są niższe niż w stolicy. Pracy jest obecnie być może wszędzie dużo, jednak większość osób ceni sobie odpowiednie zarobki i odpowiednią jakość życia. Nie każda firma płaci dobrze, ale takich w mieście stołecznym jest wiele.
 2. W naszym kraju jest wiele zabytków i miejsc kultury. Warszawa szczyci się takimi atrakcjami, jak Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Ogród Saski.
 3. Usługi. Nie każdego stać na korzystanie z restauracji, ale w Warszawie jest ich tak wiele, że grzechem byłoby do którejś z nich choć raz nie zajrzeć.
 4. Każdy fan sportu kojarzy Legię Warszawa. 13-krotny mistrz Polski gra na ponad 30-tysięcznym stadionie. Kibiców Wojskowych można spotkać w całej Polsce. Oczywiście w stolicy jest ich najwięcej. Może trudno wyobrazić sobie przeprowadzkę do Warszawy tylko dla Legii, jednak jeśli ktoś interesuje się piłką nożną, to mieszkanie w stolicy daje niepowtarzalną możliwość regularnego oglądania sportu na żywo.
 5. Tylko w Warszawie jest w Polsce metro. Żadne inne miasto nie posiada tak dobrej komunikacji. Wiele osób powie, że wszędzie w Warszawie blisko. Życie w stolicy to jednak co innego niż mieszkanie w mniejszym mieście. Dużo teatrów, kin, muzeów. Naprawdę warto przeprowadzić się do Warszawy.
 6. W stolicy Polski jest się w zasadzie anonimowym. To nie to samo co życie w mniejszej miejscowości, gdzie każdego się zna i każdemu trzeba się kłaniać i zamienić z nim parę słów. Czasami jest to oczywiście miłe, jednak zabiegany człowiek nie zawsze ma czas na takie uprzejmości.

Oczywiście zawsze znajdą się malkontenci, którzy powiedzą, że nie warto robić przeprowadzki do Warszawy. W innych dużych miastach też są oczywiście zabytki czy dużo ofert pracy, jednak obiektywnie patrząc, w Warszawie jest tego wszystkiego po prostu więcej. Przyjrzyjmy się jednak zagadnieniu z drugiej strony i rozważmy minusy przeprowadzki do Warszawy.

Plusy i minusy życia w Warszawie

Minusy mieszkania w stolicy

 1. Wysokie koszty życia. Pracy jest oczywiście w stolicy dużo, jednakkupno mieszkania kosztuje naprawdę fortunę. Oczywiście można wynająć pokój, z tym że nie każdemu odpowiadają takie rzeczy. Osoby, które będą dzieliły z nami przestrzeń, mogą np. prowadzić imprezowy tryb życia.
 2. Większa gęstość zaludnienie. Skoro w stolicy jest dużo miejsc pracy, to można się domyślić, że mieszka w niej wiele osób. Jeśli zależy nam na ciszy, to nie warto rozważać przeprowadzki do Warszawy.
 3. Hałas. Takie miasto jak Warszawa tętni w nocy życiem. Szczególnie w centrum znajduje się wiele klubów z głośną muzyką.
 4. Istnieje też korelacja: duże miasto – zła jakość powietrza. W stolicy jest duży smog. Jej mieszkańcy powiedzą, że w Krakowie jest jeszcze większy, jednak rozważając przeprowadzkę do Warszawy, należy pamiętać o tym czynniku.
 5. Dużą wadą Warszawy są korki. Wielu mieszkańców Warszawy dociera do pracy samochodem. W godzinach szczytu należy się przygotować na to, że podróż nie będzie trwała przysłowiowych pięciu minut.
 6. Zaletą dużego miasta jest oczywiście dobra komunikacja, ale należy pamiętać o tym, że korzysta z niej wiele osób. W niektórych godzinach jest zatem bardzo tłoczno w metrze czy autobusach.
 7. Minusem w Warszawie jest duża przestępczość. Osoby mieszkające w stolicy są anonimowe. Nie znamy swoich sąsiadów, którzy mogliby potencjalnie pilnować naszego mieszkania np. w wakacje. Duże miasta stają się rajem dla różnego rodzaju złodziei. Choć nie brakuje w nich pracy, zawsze znajdą się tacy, którym nie będzie odpowiadało uczciwe zarabianie pieniędzy. Jest takie powiedzenie: żadna praca nie hańbi, ale w przypadku złodziei się ono nie sprawdza.
 8. Mało ścieżek rowerowych. Praca pracą, ale po niej wypada odpocząć. Jeśli ktoś ceni sobie długie wycieczki rowerowe czy spacery, to stolica Polski nie jest do tego idealnym miejscem.

Jak widać, można znaleźć zarówno zalety, jak i wady przeprowadzki do Warszawy. Nie warto dawać jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Każdy musi zrobić własny bilans zysków i strat mieszkania w stolicy. Zniechęcają wysokie ceny mieszkań, chociaż dla ludzi liczących na rozwój zawodowy nie powinno być miejsca na zastanowienie. Wielkie firmy informatyczne, kancelarie prawne, ogólnopolskie siedziby mediów. Dzięki przeprowadzce do Warszawy zyskuje się dostęp do kultury przez duże K. Kina, teatry, duża ilość bibliotek. Jeśli jest się osobą nastawioną na posiadanie własnej firmy, polecam Warszawę jako miejsce, w którym możesz chyba najlepiej rozpocząć biznes. W sytuacji gdy jest się nastawionym na znalezienie pracy, Warszawa oferuje wiele możliwości. Oczywiście są oferty stanowisk dla osób o niskich kwalifikacjach, jak i wysokich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *